Bezpieczny sport
Bezpieczny sport

Bezpieczny sport

Zdrowy start

Aktywność ruchowa jest niezmiernie ważna. Najlepiej, aby maluch ruszał się od najmłodszych lat, czy nawet miesięcy. Wpłynie to na jego prawidłowy rozwój, uelastyczni mięśnie, a w przyszłości pozwoli uniknąć kłopotów z kręgosłupem. To tylko część korzyści z uprawiania sportu. Sport to także lekarstwo na plagę otyłości u dzieci, jaką obserwuje się w ostatnich latach. Aktywny maluch rzadziej też choruje. Warto też wspomnieć o nauce zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie. Jednak jak każdy ruch sport wiąże się z możliwością kontuzji. Musisz wpoić dziecku zasady bezpieczeństwa i odpowiednio przygotować je Dos portowego wyzwania. Jeśli to zaniedbasz aktywność zamiast spodziewany pożytek, przyniesie twojemu dziecku szkodę.

Mały piłkarz

Niemowlę nie jest wymagającym zawodnikiem. Jemu wystarczy piłka, którą może toczyć po ziemi, bądź kopać nóżkami. Tutaj będzie potrzebne czujne oko mamy. Gdy początkujący piłkarz skończy pięć lat może dostać prawdziwą piłkę. Wybierając ją zwróć uwagę na wiek i wagę twojej latorośli. Aby przyrządy sportowe były bezpieczne muszą być dopasowane do dziecka. To pierwsza, ale bardzo ważna zasada. I tak jak piłkarze na murawie, tak i dziecko powinno mieć ochraniacze w postaci nałokietników i nakolanników. Dzięki nim nawet najbardziej zaciekły mecz skończy się bez kontuzji. Kolejnym ważnym elementem, który rodzice często pomijają, jest obuwie. Co prawda na początku nie będą to korki, ale buty sportowe, które zapewnią odpowiednią przyczepność na murawie boiska.

Niekoniecznie cztery kółka

Sporty typu wrotki, rolki, deska i rower wymagają podobnych zabezpieczeń. Zacznijmy od góry. Na głowę koniecznie kask. Pilnuj aby mały rowerzysta zawsze w nim jeździł i nie zdejmowała za pierwszym zakrętem, gdy mamy nie będzie na horyzoncie. Lepiej też by dzieci jeździły w długich spodniach z solidnego materiału. Tyczy się to także twojej strojnisi, która nie chętnie rozstaje się z sukienką. Na tę okazje bardziej odpowiednie będą specjalne drelichy bądź przeznaczony do jazdy na rowerze kombinezon. Dadzą one nie tylko odpowiednią amortyzacje w czasie ewentualnego upadku, ale także zapewnią odpowiednią termoregulacje. Wybór sprzętu też nie jest przypadkowy. Rodzice często kupują dziecku rower na wyrost. Jest to poważny błąd, gdyż za duży rower to częsta przyczyna upadków.

Pływać każdy może

Pływanie to niesamowita frajda dostępna cały rok. Pluskać mogą się nawet niemowlaki. Dla nich i ich rodziców, pływalnie przygotowały specjalne zajęcia. Wcześnie nabyta umiejętność pływania będzie dziecku bardzo przydatna w przyszłości. Ponad to, sport ten jak żadne inny kształtuję koordynację ruchów, harmonijnie rozwija sylwetkę i podnosi odporność całego organizmu. Jednak posyłając dziecko na basen, nie zapominaj o zagrożeniach, jakie za sobą niesie ta dyscyplina sportowa. Pamiętaj! Nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu, bądź zawsze w zasięgu by asekurować jego ruchu i pilnować by nie zakrztusiło się wodą. Starsze dziecko naucz kilku zasad bezpiecznego korzystania z pływalni. Powiedz mu jak niebezpieczne jest bieganie po płycie basenu, że grozi to upadkiem na twardą nawierzchnie. Nie zapomnij o obuwiu. Niedopuszczalne jest chodzenie boso, grozi to poślizgnięciem. Pamiątką po takiej wizycie może też być grzybica. Podeszwa klapków musi być antypoślizgowa. Po każdorazowym użyciu buty trzeba przemyć.

Jak małpka po drzewie

Kolejną propozycja to wspinaczka. Niestety, jest to sport nieco niebezpieczny i nie dostępny dla najmłodszych. Jednak warto wykorzystać naturalne predyspozycję dzieci do wspinania się. Drzewa i drabinki na placu zabaw działają jak magnez. Dzieci wspinają się po nich niemal z małpią zręcznością. Aby sport ten nie kończył się kontuzjami pamiętaj o odpowiedniej asekuracji. Zadaniem rodzica jest stanie przy wspinającym się maluchu i pilnowanie by nie spadł. Kiedy nasz wyczynowiec skończy cztery lata warto pomyśleć o prawdziwej ściance wspinaczkowej. Oczywiście wszystko pod okiem instruktora i w zapewniającej asekuracji uprzęży.

dr inż. Anna Harton

Zakład dietetyki SGGW w Warszawie
Pytanie do eksperta
Partnerzy

Braki flash player !!!

O NAS | KONTAKT | REKLAMA
copyright © 2009 Inspirander Media Sp. z o.o.