Jak rybka w wodzie

Primo

Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór basenu. Nie może on być przypadkowy. W końcu to tu twoja pociecha będzie miała kontakt z wodą, powierzchnią basenu i innymi osobami. Musisz mieć też warunki, aby dziecko bezpiecznie ubrać i umyć. Zanim więc udacie się na wspólną zabawę zaleca się, aby rodzice sprawdzili warunki jakie panują na basenie. Najlepiej jest odwiedzić i porównać kilka obiektów. Bardzo ważna jest woda- ta chlorowana może podrażniać śluzówki, być źródłem licznych infekcji, a u małych dziewczynek powodować zakażenie dróg moczowo-płciowych. Na basenie woda jest zazwyczaj chlorowana albo ozonowana. Dla dzieci lepszy będzie ten drugi wariant. Dobrze jeżeli dla najmłodszych jest osobny zbiornik. Niemowlaki mogą się kąpać w wodzie o temperaturze 35 stopni, a starsze maluchy 30-32 stopni. Woda pod prysznicem jest nie mniej ważna od tej basenowej. Powinna mieć regulowaną temperaturę, dobrze jeżeli są kurki, trudno z dzieckiem na ręku co jakiś czas naciskać guzik regulujący przepływ wody. Rozejrzyj się wokoło. Prysznice muszą być idealnie czyste. Niedopuszczalna jest obecność pleśni, czy grzybów. Po umyciu dziecka trzeba je ubrać i przewinąć. Sprawdź, czy obiekt dysponuje przewijakami, a miejsce przeznaczone do tego celu jest ogrzewane i wolne od przeciągów.

Secundo

Kiedy zbadasz stan basenu, zapoznaj się z obsługą. Jeżeli decydujesz się na zorganizowane zajęcia dla dzieci, muszą być one prowadzone przez fachową i przeszkoloną w tym zakresie kadrę. Upewnij się, że wszyscy pracownicy pływalni zobowiązania są do noszenie klapek i czy osoby korzystające z basenu przed wejściem do niego muszą skorzystać z prysznica. Sprawdź, kto czuwa nad bezpieczeństwem osób kąpiących się. Być może będziesz musiała potrzebować ich pomocy, czy rady.

Kiedy na basen

Choć niektóre pływalnie organizują zajęcie już dla 3 miesięcznych dzieci to naukę pływania maluchów najlepiej jest zacząć w wieku 5-6 miesięcy. Jeżeli masz jednak wątpliwości udaj się do swojego pediatry po radę. Pierwszą wizytę na basenie odłóż na później, gdy dziecko przebyło infekcję, cierpi na częste zapalenia ucha, ma jakiekolwiek zmiany na skórze, trudności z oddychaniem albo niedrożny nos. Przeciwwskazanie może być także alergia i biegunka. Ważny jest także stan psychiczny dziecka. Jeżeli po zajęciach jest marudne, płaczliwe lub rozdrażnione lepiej zrezygnować, lub odłożyć tę formę zajęć ruchowych na później.

Pływacki debiut

Pierwsza wizyta powinna mieć przede wszystkim charakter zapoznawczy. Dziecko musi oswoić się z nowym otoczeniem. Taka wizyta nie powinna trwać dłużej niż pół godziny. Przez ten czas musisz być przy dziecku. Pilnuj by nie zachłysnęło się wodą, uderzyło główką o dno bądź ścianę basenu. Dzieci się szybka zrażają, więc dopilnuj aby ten pierwszy raz obył się bez większych niespodzianek dla dziecka.

Po kąpieli

Różnica pomiędzy temperaturą w wodzie a na powierzchni basenu jest dość duża. Dlatego po wyjściu z wody od razu zawiń dziecko w ręcznik. Najlepiej sprawdzi się ręcznik z rożkiem na głowę, którą też trzeba osłonić. Po kąpieli w wodzie, obowiązkowo kąpiel pod prysznicem. Nie używaj jednak do tego celu mydła z dozownika- może podrażnić skórę dziecka. Po kąpieli połóż malucha na przewijak. Szybko i dokładnie osusz jego ciałko ręcznikiem (pamiętaj zwłaszcza o główce i zagłębieniach pod pachami, w pachwinach i między paluszkami) uszy przetrzyj watą. Aby zapobiedz infekcji oczu, użyj kropli fizjologicznych. Później posmaruj dziecko mleczkiem bądź oliwką i ubierz. Ale nie za ciepło, na niektórych basenach panuje niemalże tropikalny upał i łatwo przegrzać dziecko. Pamiętaj, że pływanie wzmaga apetyt i mały sportowiec może czuć się głodny po takim wysiłku. Bądź przygotowana na taką ewentualność, zabierz ze sobą coś do picia i jedzenia. Najedzony maluch zapewne szybko uśnie, dając tobie czas na umycie się i ubranie.