Pamiętaj o wodzie
Pamiętaj o wodzie

Pamiętaj o wodzie

Mamo, pić! Kilka słów o nawodnieniu małego organizmu

Zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od wieku dziecka. Z przeprowadzonych badań medycznych wynika, że np.: pięciolatek powinien dziennie wypijać nieco ponad 1 litr wody.

Pamiętajmy o regularnym piciu wody przez cały dzień, zwłaszcza przed pojawieniem się pragnienia - pierwszego sygnału ostrzegającego przed odwodnieniem. Organizm dzieci i dorosłych nie jest w stanie funkcjonować bez wody. To właśnie woda dostarcza do całego organizmu niezbędne składniki odżywcze, chroni go przed wstrząsem jakim jest niezdolność do regulowania temperatury oraz usuwa produkty zbędne, głównie poprzez mocz, pot oraz oddech.

Im wcześniej dzieci, a potem nastolatki nauczą się regularnego sięgania po butelkę wody, tym łatwiej będzie im w dorosłym życiu uzupełniać naturalne, dzienne straty wody. Dzieci powinny mieć wpajany zdrowy nawyk popijania wody przez cały dzień, w każdej sytuacji, w której się znajdą. Wszystko to, aby przyczynić się do zachowania zdrowia oraz sprawności psychicznej i fizycznej.

Odwodnienie prowadzi nie tylko do różnego rodzaju dolegliwości: pierwszych sygnałów pragnienia, suchości w ustach, zmęczenia, czy bólów głowy, ale także obniża poziom sprawności psychicznej i fizycznej. Co więcej, utrata ponad 6% wody może spowodować poważne problemy w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ze względu na wynikające z tego zagrożenie życia, niezbędna jest wówczas wizyta w szpitalu.

Właśnie noworodki są najbardziej narażone na odwodnienie. Ich organizm składa się bowiem aż z 75 % wody, dlatego też jest znacznie bardziej wyczulony na straty zwłaszcza przez skórę. Są one jeszcze większe w przypadku upałów, gorączki lub biegunki.

Dlatego coraz częściej lekarze zwracają uwagę rodziców na potrzebę wyrobienia u dzieci nawyku regularnego popijania wody w ciągu całego dnia!

dr inż. Anna Harton

Zakład dietetyki SGGW w Warszawie
Pytanie do eksperta
Partnerzy

Braki flash player !!!

O NAS | KONTAKT | REKLAMA
copyright © 2009 Inspirander Media Sp. z o.o.