Piramida

Dr n. med. Piotr Albrecht z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci w Akademii Medycznej w Warszawie: "Badania prowadzone w Polsce nad stanem odżywienia dzieci i młodzieży oraz ich dziennymi racjami pokarmowymi wskazują na różne, niekiedy nawet znaczne nieprawidłowości. Obejmują one zarówno nadmiary (częściej), jak i niedobory energetyczne, a także zaburzenia jakościowe dotyczące spożycia białka (dość często niedobór), węglowodanów (zazwyczaj nadmiar), tłuszczów (u małych dzieci niedobór, a u starszych nadmiar), owoców i warzyw (z reguły ich niedostatek). Choć piramida zdrowego żywienia (patrz rycina) powinna być wszystkim dobrze znana i powszechnie stosowana, to wciąż dalecy jesteśmy od jej przestrzegania".